دیتاسنترهای داخلی رونق می‌گیرد

fb tt

ارسال در 01 آبان 1391 ساعت 22:32    توسط یاسین 0 نظر لینک ثابت مطلب

میزبانی وب‌سایت‌های داخلی به تدریج به داخل کشور انتقال می‌یابد و براین اساس ارائه دهندگان خدمات میزبانی و واسطه‌های میزبانی وب‌سایت‌ها و سرورها فعالیت پررنگی خواهند داشت.

معاون سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به نوسانات نرخ ارز گفت: بالارفتن نرخ ارز باعث شده بسیاری از سایت‌های داخلی میزبانی سرورهای خود را به داخل کشور منتقل کنند و این موضوع رونق کسب و کار ارائه دهندگان داخلی خدمات میزبانی را به همراه داشته است.

به گزارش اکسترا وب  علی اصغر انصاری در گفت‌وگو با مهر، با پیش‌بینی رونق دیتاسنترهای داخلی در آینده نزدیک اظهار داشت: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات کسب و کار مراکز داده و دیتاسنترهای داخلی به طور قطع رونق خواهد یافت چرا که میزبانی وب‌سایت‌های داخلی به تدریج به داخل کشور انتقال می‌یابد و براین اساس ارائه دهندگان خدمات میزبانی و واسطه‌های میزبانی وب‌سایت‌ها و سرورها فعالیت پررنگی خواهند داشت.

معاون سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: در حال حاضر و با افزایش نرخ ارز نیز بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها، میزبانی سرورهای خود را به داخل کشور منتقل کرده‌اند و این موضوع باعث رونق فعالیت ارائه دهندگان خدمات میزبانی در داخل کشور شده است. 

وی همچنین از تصویب آئین‌نامه‌ای در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داد که براساس آن تمامی ارائه دهندگان خدمات میزبانی باید پروانه فعالیت اخذ کنند و واسطه‌های میزبانی نیز باید شناسنامه دار شوند.

انصاری اجرای این آئین‌نامه را در راستای رعایت مواد ۲۳ و ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای برشمرد و گفت: هم اکنون شرکت‌های متعدد بسیاری برای سرمایه‌گذاری در این بخش داوطلب شده‌اند که در صورت فراهم شدن ظرفیت‌های لازم و بازار کسب و کار به طور قطع سرمایه‌گذاری در این بخش رونق می‌یابد و زمینه انتقال بسیاری از میزبانی‌ها به داخل کشور فراهم خواهد شد. 

به گفته وی در این آئین‌نامه، فعالیت ارائه دهندگان خدمات میزبانی مراکز داده تجاری و عمومی در ۳ سطح طبقه‌بندی می‌شود که با توجه به اهمیت فعالیتشان نیاز به اخذ پروانه و یا احراز صلاحیت خواهند داشت و یا تنها از طریق IP آدرس شناسایی می‌شوند.