۱۰ زبان برنامه نویسی محبوب در سال ۲۰۱۲

fb tt

ارسال در 15 مرداد 1391 ساعت 05:37    توسط یاسین 0 نظر لینک ثابت مطلب

 در این مطلب به ۱۰ زبان برنامه نویسی محبوب دنیا به انتخاب اخرین نظرسنجی سایت Hacker News ، نگاهی می اندازیم.

زبان های برنامه نویسی در چند سال اخیر روبه بیشتر شدن، گسترش، تغییر و تحول در ساختارهای قدیمی و خسته کننده برنامه نویسی گذشته  می باشند تا قدرت مانور بیشتری داشته باشند . که در این مطلب ۱۰ زبان برنامه نویسی محبوب دنیا را که در اخرین نظرسنجی سایت Hacker News (یکی از سایتهای بزرگ در مورد زبانهای برنامه نویسی، هک و … می باشد) انتخاب شده اند، نگاهی می اندازیم.

 

  1. Python :  ۳۰۲۶ points
  2. Ruby   :   ۱۶۹۷ points
  3. JavaScript    :   ۱۳۸۵ points
  4. C    :   ۹۵۹ points
  5. C#    :   ۸۱۴ points
  6. PHP    :    ۶۴۷ points
  7. Java   :   ۵۴۴ points
  8. C++    :   ۵۲۶ points
  9. Haskell   :   ۵۱۰ points
  10. Closure   :   ۴۴۹ points

زبان بسیار کارآمد و پرطرفدار Python مقام نخست در این نظرسنجی را به دست آورد به دلیل دارا بودن منابع رایگان و فراوان از جمله کتابخانه های دیجیتال انلاین , منابع فراوان و یاد گیری آسان آن ,که باعث شده تمام افراد برنامه نویس به این زبان روی آورده از جمله هکرها که کار خود را با این زبان اسان تر دیده به دلیل آن که این زبان بر روی ویندوز , لینوکس و حتی مک هم کار می کند.

زبان Ruby نیز دوم شد که این امر از کمتر شدن محبوبیت های زبانهای بزرگی همچون Perl و PHP حکایت میکند که البته این زبان ها در برنامه نویسی برای سایت ها و سرورها همچنان حرف اول را میزنند.

زبانهای نوپایی نیز در این نظرسنجی به چشم میخورد که در مدت کمی که به دنیای برنامه نویسی وارد شده اند جایگاه خوبی بین برنامه نویسان پیدا کرده اند مانند Scala , Haskell , Clojure , Erlang , CoffeeScript

برای مثال : زبان CoffeeScript همانند زبان جاوا اسکریپت ولی با قدرت مانور بیشتر

و زبان Haskell برای افرادی است که میخواهند در کنار زبان Ruby اسکریپت نویسی هم داشته باشند و برای کسانی است که از زبان های دشواری مانند C و Java خسته شده اید میخواهند یک زبان جدید و سرگرم کننده را امتحان کنند.